Polski ŁAD, obowiązek przyjmowania płatności bezgotówkowych
Nowe obowiązki polskich przedsiębiorców w ramach Polskiego Ładu.
16 listopada 2021 roku Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw obejmującą pakiet zmian w ustawach podatkowych znaną jako tzw. Polski Ład.
Nowe regulacje dotyczą nie tylko systemu podatkowego – obejmują także zmiany w zakresie kas fiskalnych, w tym również przyjmowania płatności bezgotówkowych.
Z Ustawy ‘Polski Ład’ dla użytkowników kas fiskalnych wynikają dwa obowiązki. Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie planowanych zmian w tym zakresie:
Obowiązek przyjmowania płatności bezgotówkowych
Wchodzące od 1 stycznia 2022 r. zmiany obejmują wprowadzenie obowiązku zapewnienia możliwości dokonywania zapłaty w każdym miejscu, w którym działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana, za pośrednictwem instrumentu płatniczego, czyli elektronicznie lub za pomocą kart płatniczych (w tym m.in. przy użyciu terminala płatniczego). Obowiązek ten będzie dotyczył przedsiębiorców zobowiązanych na podstawie ustawy o VAT do prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kas fiskalnych.
Konieczność integracji terminala z kasą online
Od 1 lipca 2022 r. kasy fiskalne online będą musiały być zintegrowane z terminalem płatniczym. W przypadku, gdy przedsiębiorca ma obowiązek prowadzić ewidencje sprzedaży przy użyciu kas online i płatności przyjmowane są poprzez terminal płatniczy, konieczne będzie zintegrowanie tych urządzeń zgodnie z wymogami określonymi w stosownym rozporządzeniu w zakresie wymagań technicznych dla kas fiskalnych. Dodatkowo, przedsiębiorcom, którzy mimo obowiązku nie połączą kasy online z terminalem, będzie grozić kara w wysokości 5 tys. zł.***
PayTel posiada rozwiązania, które już w tej chwili pozwalają na integrację z kasami fiskalnymi. Pracujemy również nad rozszerzeniem naszego portfolio, tak by umożliwić połączenie terminali PayTel z jak największą liczbą kas fiskalnych dostępnych na polskim rynku.
Fundacja Polska Bezgotówkowa kontynuuje Program Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego
Fundacja Polska Bezgotówkowa będzie kontynuować Program Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego wśród mikro, małych i średnich firm. Utrzymane pozostaje bezpośrednie dofinansowanie, dzięki któremu przedsiębiorcy nieodpłatnie będą mogli korzystać z terminali płatniczych.
Od 1 marca 2022 r. dofinansowanie z Programu obejmie pięć miesięcy korzystania z terminala płatniczego i transakcje do wartości 42 tys. zł per terminal. Dofinansowanie będzie udzielane do jednego terminala. Dla przedsiębiorców świadczących usługi w zakresie transportu osób, urządzeń samoobsługowych oraz dla sektora publicznego utrzymane zostają dotychczasowe warunki dotyczące liczby terminali oferowanych w Programie.
Dzięki wprowadzanym zmianom Fundacja zapewni wsparcie finansowe większej liczbie przedsiębiorców, którzy przy wykorzystaniu terminala płatniczego zdecydują się spełnić wymóg prawny dotyczący przyjmowania płatności bezgotówkowych. Nieodpłatne korzystanie z terminala pozwoli przedsiębiorcom lepiej poznać bezgotówkowe instrumenty płatnicze i przygotować się do obsługi konsumentów płacących bezgotówkowo. Wartym podkreślenia jest fakt, że przedsiębiorcy będą mieć możliwość skorzystania z dodatkowych, promocyjnych warunków oferty niektórych agentów rozliczeniowych.
Dotychczas finansowym wsparciem Fundacji zostało objętych blisko 350 tys. polskich małych i mikro przedsiębiorców, u których zainstalowano ponad 480 tys. terminali płatniczych. Kontynuacja Programu na nowych zasadach pozwoli na korzystanie z płatności bezgotówkowych przez kolejne setki tysięcy przedsiębiorców, co znacząco wpłynie na rozwój infrastruktury płatniczej.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii News